Зразкова колонія


Зразкова (Образцовая) була колишньою єврейською землеробською колонією. Вона знаходилась на території в межах нині існуючої північно-західної околиці міста Фастова.

Зразкова колонія була заснована у 1854 році як єврейська землеробська колонія у Васильківському повіті Київської губернії. У 1854 році в Зразковій проживало 15 єврейських сімей (263 особи), у 1898 році – 7 єврейських сімей (35 осіб). Колонію збудовано на кошти Авраама Марковича Бродського. Кожній родині безкоштовно наділяли по 15,5 десятини державної землі. У 1875 році в Образцовій було 75 євреїв-чоловіків. Відсутність досвідчених землеробів, обладнання та худоби змусили більшість колоністів орендувати землю.

У 1898 – 1899 рр. сільським господарством займалися три родини, дві з них мали коней. У 1900 р. товариству хліборобів в Зразковій належало 102,4 десятини землі. В колонії було 6 дворів, в яких проживало 40 осіб, 19 чоловіків та 21 жінка. Головним заняттям жителів було хліборобство. До початку Першої світової війни в колонії проживали дві єврейські родини. Решта залишили колонію після пожежі на початку 20 століття. У 1916 році в Образцовій проживало 16 чоловіків-євреїв. Всі будівлі Образцової були знищені в 1919 році під час погрому, вчиненого військами, вірними російському генералу Білої армії Денікіну. Євреї втекли до Фастова.

На відміну від сусідньої Кадлубицької колонії, Зразкову не відбудовували, і нині на тому місці лише  поле для випасу худоби.

Територія колишньої Зразкової колонії

 ____________________________________________

Джерела

  1. Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
  2. "Мой   штетл" [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://myshtetl.org/

Дописати коментар

0 Коментарі