Яцьки

Село Яцьки засноване у 1726 році. За переказами старожилів, на землях біля річок Крива та Красна, поселився поміщик Яцюк зі своєю родиною і прислугою. Перше помістя було розташоване біля Дідикового лісу, але з часом мешканці переселились на більш рівну територію з родючими землями, придатними для сільськогосподарських угідь.

Тож у 1726 р. маєток було перенесено на порізані ярами  землі, що примикали до річок Красна і Крива, де й виникло поселення назване на честь поміщика - Яцюки. Пізніше назва змінилася на Яцьки.

У 1740 р. землі навколо помістя налічували 2631 десятину на 40 дворів. У 1793 р. у Яцьках було вже 100 дворів з кількістю населення 772 особи. У ці роки побудовано великий кам'яний будинок, цегляний завод, пивоварний завод та невелику дерев'яну, з берези, церкву, вкриту соломою, яка була закладена священиком Василем Андріївським та існувала до 1941 р. Церкві належало 82 десятини землі.

З 1793 р. землі території перейшли у володіння Станіслава Проскури. Той передав Яцьки у придане своїй дочці Ганні, чоловік якої був поляк на прізвище Залевський. Після смерті чоловіка Ганна вдруге вийшла заміж за барона Рамма, а все володіння території перейшло у спадщину сину Залевського, яким той користувався до кінця свого життя.

Єдиною школою в Яцьках XIX - початку XX ст. став церковнопарафіяльний навчальний заклад, що проіснував у селі близько шести десятиліть. Його засновниками стали настоятель місцевої Свято-Миколаївської парафії протоієрей о. Михаїл Авксентійович Вишинський та місцевий житель Алізар Порохня, людина трохи грамотна, але без педагогічної освіти. У 1860 р. вони відкрили яцьківську парафіяльну школу. Фундатор парафіяльної освіти був яцьківським настоятелем майже півстоліття (з 1856 р. по 1902 р.), з них 42 роки завідував школою та викладав у ній Закон Божий і богословські предмети (Священну Історію). шкільне навчання, вочевидь, відбувалося успішно - в усякому разі про це свідчить чимала кількість нагород, отриманих наставником школи за пастирську та педагогічну діяльність в яцьківській парафії. Від імені київських митрополитів священик та педагог був нагороджений набедреником, скуфією та камилавкою.

Далі про успіхи старанного священика повідомили до Санкт-Петербурга, і яцьківський настоятель у 1888 р. отримав золотий нагрудний хрест від імені Священного Синоду Російської православної Церкви - вищого органу церковного управління тогочасної Росії. З 1895 р. за повелінням Священного Синоду о. Михаїл отримав сан протоієрея - старшого священика. Він був єдиним сільським протоієреєм на території нинішньої Васильківщини. пізніше заслужений наставник яцьківської школи отримав в якості нагороди письмове благословення та подарункове видання "Біблії" від імені Священного Синоду. А в 1900 р. за заслуги перед Церквою та освітою о. Михаїлу вручили орден Святого Володимира IV ступеня - найвищу відзнаку, доступну звичайному сільському священику. Орден став державним визнанням заслуг яцьківського священика.

На березі ставка

Станом на 1900 рік в селі Яцьки було дворів-481, мешканців обох статей-2456 чоловік з них чоловіків-1253 і жінок-1203. Головним заняття жителів було хліборобство; крім того, селяни вирушали на заробітки до міста Києва.

У селі нараховувалось землі 3228 десятин з яких належало:

• поміщикам-1560 десятин;
  • церквам -83 десятини;
  • селянам-1582 десятин;
  • іншим станам-3 десятин.

Село належало поміщиці Надії Федорівні Терещенко. За господарство в маєтку відповідав управитель Леонтій Іванович Купатовський. Господарство велось у поміщиці та у селян за трипільною системою.

У селі на початку XX сторіччя працювали:

• 1 православна церква;
  • церковно-парафіяльна школа;
  • 1 водяний млин—Надії Терещенко;
  • 3 кузні.

Пожежний обоз складається з 2 насосів, 16 діжок і 14 багрів, що утримувалися за рахунок власниці, на суму до 200 р. на рік,

Запасний продовольчий капітал села Яцьки до 1 січня 1900 року складав 5497 р. 98 коп.

Метричні книги, клірові відомості, сповідні розписи церкви св. Миколая села Яцьки Василівської волості Василькiвського повіту Київської губернії зберігаються в ЦДІАК України.

Пам'ятник жертвам голодомору в селі Яцьки

У 1929 році на території села було організовано три колективних господарства: «Червоний степ», «Більшовик», «П’ятирічка», керуючим усіма господарствами був Ф.П. Урбанський.

В 1932-1933 роках в с. Яцьки багато родин втратили рідних, які не пережили голод. Встановлено 173 прізвища односельців, чиє життя перервалося під час примусової колективізації і штучного голодомору, створеного сталінським режимом.

Мартиролог села Яцьки

Мартиролог жителів с. Яцьки – жертв Голодомору 1932-1933 років укладений за свідченнями очевидців Маленко Г.А.(1927 р.н.), Урбанської К.П. (1903 р.н.) та ін., записаними в 1991 році Маленком П.В., директором Яцьківської школи, доповнено список у 2008 році (12 чоловік) Сокур.О.П., директором Будинку культури.

Мемориал загиблим в роки другої світової війни

За часів другої світової війни з 1941 по 1943 рік село Яцьки було окуповано. В період тимчасової німецько-фашистської окупації в Яцьках діяла підпільна  антифашистська група. За бойові подвиги на фронтах Другої світової війни 181 чоловіка нагороджено орденами й медалями. Визволяючи село, загинули 58 осіб. Серед визволителів села - Герой Радянського Союзу, старший лейтенант Курбанбай Рисбеков, який був захоронлений у Братській могилі на території села. З війни не повернулися 249 односельчан.

Пам'ятник на меморіалі

Відбудова села розпочалася у 1960-ті роки. під керівництвом голови господарства ім. Б. Хмельницького Миколи Захаровича Прищепи у 1962-1964 рр. добудовані школа, лікарня на 40 ліжок. У 1988 р. було побудовано будівлю нової школи на 192 місця.

Яцьки пишаються своїми видатними земляками, серед яких: міністр по туризму Володимир Іванович Скрипник; поет- пісняр Вадим Дмитрович Крищенко, син директора Яцьківської середньої школи Дмитра Гнатовича Крищенка, який працював у школі з 1955 р. по 1958 р.

На території села працюють сільсько- господарські підприємства: ТОВ ім. Богдана Хмельницького та ЗАТ "Технологічна Аграрна Компанія".

Починаючи з 2020 року відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» село Яцьки входить до складу Васильківської міської територіальної громади.

3. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971. — 792 с.
  4. Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932 – 1933 років в Україні (Київська область) 2008 рік;
  5. Міста і села України(Київщина), Київ 2009 рік.