Юзефівка

Село Йосипівка (стара назва Юзефівка) виникло у 1827 році. Засновник села Проскура Йосип Іванович, представник давнього українського шляхетського роду герба Проскури, який панував на землях Полісся та Київщини. Село засноване та назване Проскурою на честь своєї другої доньки Йозефи Йосипівни. Село заселялось селянами Макіївки.

Село Юзефівка входило до Василівської волості Васильківського повіту Київської губернії. Село розташовувалось в яру біля безіменного струмка за 45 км від міста Біла Церква та за 35 верст від повітового міста. На південній околиці села збереглися залишки Гришине — Рівненської залізниці. Її будівництво почалося у 1914 р., але в зв'язку з початком 1 світової війни вона була не завершена.

Метричні книги та клірові відомості церкви св. Іоанна Богослова с. Юзефівка Василівської волості Васильківського повіту Київської губ. (приписне с. Павлівка) зберігаються в ЦДІАК України.

Станом на 1864 рік в селі мешкало 240 жителів. Землі нараховувалось 833 десятин. Власником села Юзефівка був Франц Йосипович Краснодубський, який придбав село в Проскур у 1841 році.

3 1844 р. Юзефівкою став володіти поміщик Карл Куликовський.

На той час у селі діяли:

• Православна церква;
  • Школа грамоти;
  • вітряний млин селянина Ничипора Малюка.

Наприкінці ХІХ ст. в Юзефівці землі всього було 1257 десятин, з яких належало:

• поміщмкам – 581 десятин;
  • церквам- 68десятин;
  • селянам – 598 десятин.

Селом на той час володіла поміщиця Марія Миколаївна Іващенкова. В селі діяли: православна церква, церковнопарафіяльна школа, млин, що належав Василівському римо-католицькому костьолу, три вітряки (належали селянам), лікарня, в якій працювали лікар та фельдшер. На кошти поміщиці утримувався пожежний обоз.

Мальовничий яр в селі Йосипівка. Народна назва — «Горовівщина» (Автор фото PSeverin)

На початку 1918 року поміщицька земля була розділена між селянами. У тому ж році в Юзефівці була створена сільська рада - єдина для Юзефівки та Павлівки.

У 1922 р. в Юзефівці створено комсомольську організацію, яка налічувала 9 членів. першими комсомольцями були Олександр Устимович Пархоменко та Іван Омелянович Дідик.

Того ж року організована перша садово- городня артіль. 3асновниками ТСО3у були Тиміш Якименко і Герман Миколайович Якименко.

У 1930 році був створений колгосп ім. Шевченка. В селі було розкуркулено 42 заможні селянські родини: Торбенко Г.Я., Гуменна Т.І., Якименко Т.А., Юрченко Я.Й., Дідик І.П. та ін. За опір при спробі розкуркулення були заарештовані та вивезені чоловік і жінка, про яких очевидці лише згадали вуличне прізвисько Керинські. 13 їхніх дітей залишились бездоглядними і, щоб вижити, пішли красти по чужих городах. Потім люди заманили їх у комору, накидали бур’яну і налили розсолу, щоб ті швидше померли.

За свідченнями очевидців, в роки Голодомору померло більше 400 жителів села. На місці поховань в 2001 році нагорнута могила і поставлений залізний хрест.

Мартиролог села Йосипівка

Мартиролог жителів с. Йосипівка – жертв Голодомору 1932-1933 років укладено за свідченнями очевидців Іваненко Г.П., 1923 р.н., Полєвської М.О.,1924 р.н., та ін., записаними в 2007 р. завідуючою клубом, бібліотекарем Марущак Т.О.

3 1941 р. по 1943 р. село знаходилось під окупацією німецько-фашистських завойовників. На фронтах Великої Вітчизняної війни воювало 260 жителів сіл, 101 з них загинув.

7 березня 1946 р. був виданий Указ Президії Верховної Ради УРСР ― «Про збереження історичних найменувань та уточнення і впорядкування існуючих назв сільських рад і населених пунктів Київської області», відповідно до якого село Юзефівка було перейменоване в село Йосипівка і Юзефівська сільська рада — в Йосипівську.

Нині на території Йосипівської сільської ради працюють 2ФАПи, 2 клуби, 2 бібліотеки, 4 магазини, ТОВ "Фермерський комплекс "Агро-лідер-Україна", фермерські комплекси "3аграва" та "Нове". В селі утворена парафія церкви Івана Богослова.

3. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
  4. Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932 – 1933 років в Україні (Київська область) 2008 рік;
  5. Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
  6. Міста і села України(Київщина), Київ 2009 рік.