Скригалівка


Історія сіл Скригалівської сільської ради пов'язана між собою. Села Скригалівка та Ставки ще 150 років тому, під час будівництва церкви (1857 р.), розділяла смужка лісу завширшки 500-600 м, а вже на початку минулого століття це став, по суті, один населений пункт, і вулиці одного села є продовженням вулиць другого села. На сьогодні на стику сіл утворився спільний адміністративно-культурний центр, де знаходяться сільська рада, школа, відділення зв'язку, медамбулаторія, Будинок культури, бібліотека та церква.

Села з трьох сторін оточені лісами. Через них протікає р. Бистрик, яка впадає в р. Ір- пінь, притоку Дніпра.

Точної дати заснування сіл у літописних документах немає.

Люди тут селилися з давних часів, їх приваблювали ліси, багаті на різноманітну звірину, ставки, багаті на рибу. Населення займалося землеробством.

річка Бистрик

під час Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького в 1648-1654 рр. жителі сіл також брали участь у боротьбі проти шляхетської Польщі.

У 1864 р. в Скригалівці було 608 жителів, у Ставках - 588, з них, за віросповіданням, католиків - 384, іудеїв - 54, інші - православні.

Історично так склалося, що жителі Скригалівки і Ставків не зазнали поміщицького гніту, бо вони належали до так званих "казенних сіл".

До революції 197 року селище Скригалівка входило до Веприківської волості Білоцерківського округу Васильківського повіту Київської губернії.

На початку XX сторіччя в селищі було 63 двори, в яких проживало809 осіб, 408 чоловіків та 401 жінка. Головнитм заняттям жителів було хліюоробство, окрім того деякі селяни відправлялись на заробітки до міста Києва.

В селищі рахувалось 1025,77 десятин землі, з яких належало:

  • Селянам – 1020,76 десятин;
  • Іншим станам – 5.01 десятин.

Селище належало Скригалівському селянському товариству. Господарство велось за трьохпільною системою.

Покровська церква. 1893 р.

В 1900 році в Скригалівці була одна православна церква, одна церковно-парафіяльна школа, один фітряк, 3 кузні та 3 лавки дрібної торгівлі.

У роки громадянської війни в кожному селі були створені комнезами. Для ліквідації неписьменності відкрито лікнеп. На два села працювала школа з 4-річним навчанням.

Наприкінці 1929 р. були засновані колгоспи: у с. Скригалівка - "Комунар", у с. Ставки - "13-річчя РСГА", пізніше, у 1934 р., - "Червоний прапор". У кожному селі діяла сільська рада.

23 липня 1941 р. село окупували німецько- фашистські війська. Навесні 1942 р. фашисти почали забирати людей на примусові роботи до Німеччини. З наших сіл було вивезено понад 100 осіб молоді.

У 1942 р. в наших лісах почав діяти партизанський загін Шаміля Бібоєвича Мукагова, в складі якого були 10 жителів села. Парти- зани нападали на поліцейські комендатури, проводили диверсії на залізничній лінії Фастів - Житомир.

Окупація тривала до 7 листопада 1943 р. Після визволення лінія фронту пролягла за три кілометри у лісі на кордоні з Житомирською областю. Населення сіл було евакуйовано. В селі розташувалися штаб 163-ї стрілецької дивізії 8-ї гвардійської винищувальної протитанкової бригади та батальйон "Катюш".

Сільський краєвид

15 листопада фашисти силою танкової дивізії, яка була перекинута із Франції, завдали контрудару через село в напрямку Києва. Жорстокий бій тривав 16-17 листопада. Німецьким військам не вдалося прорвати вдало спланованої оборони наших військ, у результаті чого на полі бою залишилося близько 80 ворожих танків. Ці події описані в книзі спогадів Героя Радянського Союзу генерал-майора Ф.В. Карлова "На огневих рубежах". У центрі села височіє обеліск, встановлений на Братській могилі, в якій поховано 186 воїнів, що полягли в цьому бою.

практично всі військовозобов'язані одно-сельчани билися на фронтах з німецькими окупантами. За бойові заслуги 322 особи нагороджені орденами та медалями, а скригалівець генерал-лейтенант авіації Василь Михайлович Шевчук удостоєний високого звання Героя Радянського Союзу. Проживав Василь Михайлович у Москві, помер у 2003 р. На фронтах війни загинули 67 мешканців зі Скригалівки та 98 - зі Ставків.

У 1953 р. три господарства, які були на території двох сіл, об'єднали в один - колгосп "Україна". У 1954 р. об'єднали і сільські ради, створивши Скригалівську сільську раду.

У 1971 р. став до ладу консервний завод, збудований на кошти колгоспу, потужністю 1млн банок на рік.

Школа села Скригалівка

У 1976 р. споруджено будівлю школи.

4 червня 1993 р. колгосп "Україна" реорганізовано в КСП "Україна".

У 2000 р. в результаті реформування аграрного сектору правонаступником КСП"Україна" стало ФГ "Полісся" на чолі з Анатолієм Михайловичем Беренком.

Славиться село своїми людьми. Видатними земляками є:

Василь Михайлович Шевчук (1919-2003) -

Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант, командир авіаційного полку. Здійснив більше 200 бойових вильотів, провів 48 повітряних боїв, збив 18 літаків. Іменем героя названа вулиця в с. Ставки, де він народився і жив;

Олександр Петрович Шуляк (1921-1995) - учасник бойових дій, після війни 35 років працював бригадиром рільничої бригади. Нагороджений орденами Леніна та Трудового Червоного прапора;

Анастасія Петрівна Костецька (1926 р.н.) - доярка, завідувачка ферми. Нагороджена орденами Леніна та Трудового Червоного прапора;

Ганна Тимофіївна Масло (1912-2005) - виховала 10 дітей. Нагороджена Золотою Зіркою "Мати-героїня" I ступеня;

Микола Михайлович (1922 р.н.) та Валентина Антонівна (1923 р.н.) Демченки - учасники бойових дій, нагороджені орденами та медалями.

Сьогодні на території селищної ради діють медамбулаторія, ЗОШ І-ІІ ступенів, Будинок культури, Дитячий будинок сімейного типу, торговельний заклад, відділення зв'язку; працюють СФГ "Полісся", 7 суб'єктів підприємницької діяльності.

Герб села Скригалівка

 ____________________________________________


Джерела

  1. Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
  2. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
  3. Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
  4. Міста і села України. Київщина (книга друга)2009 р.
Дописати коментар

0 Коментарі