За легендою, на шляху до Василькова великою перешкодою була заболочена місцевість, особливо в районі нинішньої Путрівки. Щоб доставити вантаж (хліб та інші товари) необхідно було впрягати в один віз ще дві пари коней з інших возів, тобто потроїти тягову силу, через що цю ділянку стали називати "Потринним полем", від слів "по три". А коли виникло поселення, то в розмові з часом літера "о" була замінена на літеру "у". Так виникла назва Путрівка.
![]() |
Хутір Путрино поле на карті 1915 року |
На той час вулиць у селі не існувало, а поселення ділилося на кутки: Хавері, Нестері, Бугері, Рудевичі, Численки. першою виникла вул. Шевченка (нині вул. Коцюбинського).
Населення Путрівки займалося різними ремеслами. Так, Симон Терещенко - відомий гончар - мав свою гончарню, Марко Матушевич займався бджолярством, Савелій Заїка та Тит Бугера були шевцями.
![]() |
Назар Заїка із сім'єю. Такий вигляд мали гусари, на території Путрівки. (Фото 1915 р.) |
Догляд за будинком, парком, садом, пасікою був наданий Францу Івановичу Смолінському. За гарну роботу Дессіно нагородив Смолінського ділянкою землі для будівництва будинку. Той будинок згорів, і Дессіно подарував Францу Івановичу свій, недобудований, в якому і нині проживають нащадки Смолінських, зберігаючи портрети Дессіно.
![]() |
Могила Полковника Десино на Путрівському кладовищі |
Полковник Дессіно помер у 1933 р. від висипного тифу, похований на Путрівському кладовищі. Ховав його Франц Іванович Смолінський. Власної сім'ї Дессіно не мав, тож залюбки був хрещеним батьком багатьом дітям. попрощатися з ним зійшлося дуже багато людей. про полковника Вольдемара Дессіно згадується в книзі Бориса Горбатого "Годы и войны".
На початку XX сторіччя хутір Путрівка входив до складу Здорівського сільського товариства.
Перша школа у селі була початкова - 4 класи. Знаходилась вона на території теперішньої сільської ради. Вчителями були Семен Кирилович та Галина Матвіївна Андрусик.
Згодом школу перенесли в найкращий будинок, який належав Машуні Коржелецькій, що не мала своїх дітей. Вчителювали в цій школі Іван Данилович та Галина Анастасівна Коваленки, Федір Іванович Богдан, Любов Карїівна та Ніна Олександрівна Заїки.
![]() |
Сучасний навчальний заклад Путрівський ОЗО |
У 1930 р. було створено колгосп ім. Жданова. першим її головою був житель с. Здорівки Михайло Турчин, потім був Пилип Чумак, а після нього - Тимофій Вакуленко.
У 1932 р. за ініціативи голови колгоспу Пилипа Чумака створені дитячі ясла. після навчання на педагогічних курсах у 1931 р. Марія Юхимівна Заїка призначена завідуючою цієї дошкільної установи. Нянями були М. Павленко, О. Павленко, Г. Заєць, кухаркою - Є. Чумак, а хліб для дітей випікала Марія Юхимівна. У 1933 р. ясла стали притулком, де дітисироти мали можливість не померти від голоду.
На сільському цвинтарі, в старішій його частині, біля родинних могил поховано 73-х односельців, які померли голодною смертю у 1932-1933 рр. Серед загиблих 22 дитини з багатодітних сімей.
![]() |
Пам'ятний хрест жертвам голодомору 1932 - 1933 років |
Картину тих голодних років відновила вчителька Путрівської восьмирічної школи О. Костицька, записавши в 1992 році розповіді постраждалих від Голодомору. У селянина Івана Денисенка було десятеро роботящих дітей. Рятуючись від голоду, сім’я зникла без сліду. Фросина Вовченко з чоловіком засвідчила, що в селі померло понад 100 людей, в т. ч. її батьки, яких вона не змогла поховати, бо сама лежала пухла. Векла Денисенко розповідала, як сусіди обкрадали одне одного.
Встановлено 51 прізвище загиблих від голоду в с. Путрівка. Поховання не помічено пам’ятним знаком. Під час поминальних днів люди збираються у ймовірних місцях поховання.
Мартиролог жителів с. Путрівка – жертв Голодомору 1932-1933 років укладений за свідченнями очевидців Вовченко Є.Я. (1910 р.н.), Вовченка О.Є. (1907 р.н.), Денисенко В.І. (1910 р.н .) та ін., записаними у 1992 році Костицькою О.О., вчителем Путрівської школи.
В роки другої світової війни багато путрівчан встали на захист своєї Вітчизни. В центрі села знаходиться пам’ятник тим хто не повернувся з фронтів другої світової війни.
![]() |
Пам'ятник загиблим мешканцям села Путрівка в роки другої світової війни |
Велика увага приділяється розвитку фізкультури і спорту. За сприяння сільської ради завершується будівництво нового стадіону. Місцева команда футбольного клубу "Путрівка" посіла перше місце серед футбольних команд Київської області та перше місце в чемпіонаті серед футбольних команд Васильківського району.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» село Путрівка входить до Путрівського старостинського округу Глевахівської сільської територіальної громади.
____________________________________________
Джерела
- Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
- Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
- Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932 – 1933 років в Україні (Київська область) 2008 рік;
- Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
0 Коментарі