Піски


Східна околиця міста Василькова в старовину була вкрита піском, навіть на картах XVIII сторіччя територія східного передмістя позначена як суцільні піщані дюни. Звідси і назва передмістя. Навіть сучасна вулиця Володимирська, яка тягнеться від центральної частини міста на схід в бік передмістя Піски, на початку XX сторіччя звалась «Пісковська».
Старе кладовище мікрорайону Піски

Центральна частина передмістя знаходилась під хутором Скорим, землі якого належали церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Жителі передмістя були парафіянами цього храму. Саме з Покровською церквою невідємно пов’язана історія передмістя Піски.

В часи масового поширення шкільництва у Покровські парафії виникло дві школи — одна з них була відкрита прямо на погості Покровського храму, а інша отримала назву Скорохуторянської — за місцем свого знаходження. Опікувалися школами три представники династії Кашинських — о. Олександр, Мойсей (з 1861 р.) та Павло (з 1898 р.). При цьому о. Мойсею Кашинському належить своєрідний рекорд— він майже чотири десятиліття відав місцевою парафіяльною школою.  

Хата в якій була влаштована Скорохуторянська церковно-парафіяльна школа

На початку XX сторіччя Піщанське сільське товариство складалося з передмістя Піски та хуторів Дерепин, Скорий та Деледевчин. На той час в передмісті було дворів - 303, мешканців обох статей - 1951 з них чоловіків 988 та жінок-963. Головним заняття мешканців було хліборобство, крім того, селяни займались кравецькою, швецькою справами. Також в передмісті працювало виробництво цегли. Станом на 1900 рік в передмісті нараховувалось землі - 2378 десятин, з яких належало:

 • церквам-53 десятин;
 • селянам – 2260 десятин;
 • іншим станам-65 десяти.

Господарство велось за трипільною системою.

Сільське товариство мало:

 • 1 церковно-парафіяльну школу;
 • 2 кузні;
 • 3 вітряки та 4 водяні млини

 Також товариство мало  мирського капіталу 858 руб. 12 коп,

Скорохуторянська церковнопарафіяльна школа працювала до революції 1917 року.

З перших днів існування Радянська держава взяла школу на своє утримання. Нова сторінка історії закладу почалася зі зміни його назви. З 1918 р. Школа отримала назву Піщанська трудова школа.

У січні 1937 р. загальні збори колгоспників села ухвалили рішення про будівництво нового шкільного приміщення. Колгосп мав частину будівельних матеріалів, купив на злам Покровську церкву у Василькові. 60 колгоспників щодня працювали на будівництві нової школи під керівництвом досвідченого майстра К. Головка. За рішенням колгоспників влаштовували недільники. Невдовзі облвиконком виділив 154 тис. крб для закінчення будівництва.

Приміщення школи збудованої у 1937 році

Так в місті Василькові припинила своє існування Покровська церква.

В 1990 р. було закладено перший камінь фундаменту нового приміщення школи. Перший пусковий комплекс школи-новобудови було відкрито 12 вересня 1998р, в день святкування 1005 річниці з дня заснування Василькова.

Будівля сучасного освітнього закладу мікрорайону Піски

В 1997 році з ініціативи благочинного протоієрея о. Олексія Тарасова у мікрорайоні Піски було зареєстровано церковну громаду Покровського храму. Для проведення богослужінь новоутвореній парафії було надано приміщення старої школи. Це саме та будівля для будівництва якої було використано дерево зі зруйнованої в 1930х роках Покровської церкви. 

Під час будівництва Свято-Покровського храму

В 206 році на території мікрорайону піски було закінчено будівництво Свято-Покровського храму, який став справжньою прикрасою, як мікрорайону так і міста Василькова.


____________________________________________


Джерела


 1. Сказания о населенных местностях Киевской губернии Л. Похилевич 1864 г;
 2. Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
 3. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
 4. Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
 5. Міста і села України. Київщина (книга перша)2009 р.
 6. Населені місця Київщини (попередні підсумки перепису 17 грудня 1926 року). Київське округове статистичне бюро 1927 рік
 7. ЗАКЛАДИ ОСВІТИ КИЇВЩИНИ. Минуле та сучасне 2005 рік
 8. Історія шкільництва в містах і селах Київщини XIX- початку XX ст. В. Перерва 2008 р.

Дописати коментар

0 Коментарі