Черкас


Південно-західна частина сучасного села Здоровка в давні часи мала назву Воєщина. В 1581 році Польський король, великий князь литовський та Руський Стефан Баторій подарував Воєщину Олехну Черкасову Єржевському. З того часу поселення стало зватись хутір Черкас.

В межах колишнього хутору Черкас є частково збережений фрагмент Змієвого валу

Частина Змієвого валу на території колишнього хутору Черкас

В Історії декоративного мистецтва України, яке видано у п’яти томах Національною академією наук України інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології' ім. М. Т. Рильського, в третьому томі ведеться розповідь про те, що місто Васильків, села Здорівка і Черкас вважалися найбільшим осередком мальованого посуду північної Київщини. Згідно з переказом, зафіксованим Л. Данченко, полив’яний посуд у Василькові до 1910-х років не робили: прості горщики, глечики, макітри, ринки були теракотові й димлені.

На хуторі Черкас народився отець Іоан Колосовський, за ініціативою та коштом якого у 1792 році в місті Василькові була збудована цегляна Миколаївська церква.

Відповідно до статистичних данних за 1900 рік хутір Черкас входив до складу Здорівського сільського товариства.

Жорна водяного млина Горохні (фото надане о. Олександром(Матяшем))

На території хутору знаходився водяний млин. Господарем млина був Назаренко Онисько(Горохня). Довгий час мельником у млині працював Мойсеєнко Іван. Територія де знаходився млин носить назву урочище «Горохня». Працював млин на воді до 1958року після чого у 1962році був перенесений на територію Здорівського відділку радгоспу «Калинівський».

11 липня 1964 р., рішенням виконавчого комітету Київської обласної (сільської) ради депутатів трудящих №380 ― «Про адміністративно-територіальні зміни в Київській області» села: Верхній Черкас, Нижній Черкас і Здорівка Здорівської сільради Васильківського району — були об’єднані в одне село Здорівка.

Залізниця поблизу станції Черкас

Через територію хутора Черкас, а нині через село Здорівку пролягає залізниця, яка з’єднує Залізничну станцію Васильків 1 з залізничною станцією Васильків 2(Калинівка). При цій залізниці є зупинка в селі Здорівка, яка зберігла свою стару назву Черкас.


 ____________________________________________

Джерела

  1. Сказания о населенных местностях Киевской губернии Л. Похилевич 1864 г;
  2. Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
  3. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
  4. Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
  5. Міста і села України. Київщина (книга перша)2009 р.
  6. Населені місця Київщини (попередні підсумки перепису 17 грудня 1926 року). Київське округове статистичне бюро 1927 рік
  7. Г. Петрик, М. Таран "Здорівка з минулого в майбутнє" 2016 рік
    Ранок на річці Стугна


Дописати коментар

0 Коментарі