Південно-західна частина сучасного села Здоровка в давні часи мала назву Воєщина. В 1581 році Польський король, великий князь литовський та Руський Стефан Баторій подарував Воєщину Олехну Черкасову Єржевському. З того часу поселення стало зватись хутір Черкас.
В межах колишнього хутору Черкас є частково збережений фрагмент Змієвого валу
![]() |
Частина Змієвого валу на території колишнього хутору Черкас |
В Історії декоративного мистецтва України, яке видано у п’яти томах Національною академією наук України інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології' ім. М. Т. Рильського, в третьому томі ведеться розповідь про те, що місто Васильків, села Здорівка і Черкас вважалися найбільшим осередком мальованого посуду північної Київщини. Згідно з переказом, зафіксованим Л. Данченко, полив’яний посуд у Василькові до 1910-х років не робили: прості горщики, глечики, макітри, ринки були теракотові й димлені.
На хуторі Черкас народився отець Іоан Колосовський, за ініціативою та коштом якого у 1792 році в місті Василькові була збудована цегляна Миколаївська церква.
Відповідно до статистичних данних за 1900 рік хутір Черкас входив до складу Здорівського сільського товариства.
![]() |
Жорна водяного млина Горохні (фото надане о. Олександром(Матяшем)) |
На території хутору знаходився водяний млин. Господарем млина був Назаренко Онисько(Горохня). Довгий час мельником у млині працював Мойсеєнко Іван. Територія де знаходився млин носить назву урочище «Горохня». Працював млин на воді до 1958року після чого у 1962році був перенесений на територію Здорівського відділку радгоспу «Калинівський».
11 липня 1964 р., рішенням виконавчого комітету Київської обласної (сільської) ради депутатів трудящих №380 ― «Про адміністративно-територіальні зміни в Київській області» села: Верхній Черкас, Нижній Черкас і Здорівка Здорівської сільради Васильківського району — були об’єднані в одне село Здорівка.
![]() |
Залізниця поблизу станції Черкас |
Через територію хутора Черкас, а нині через село Здорівку пролягає залізниця, яка з’єднує Залізничну станцію Васильків 1 з залізничною станцією Васильків 2(Калинівка). При цій залізниці є зупинка в селі Здорівка, яка зберігла свою стару назву Черкас.
- Сказания о населенных местностях Киевской губернии Л. Похилевич 1864 г;
- Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
- Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
- Довідник Адміністративно-територіальний поділ Київщини 1918–2010 роки Біла Церква 2012.
- Міста і села України. Київщина (книга перша)2009 р.
- Населені місця Київщини (попередні підсумки перепису 17 грудня 1926 року). Київське округове статистичне бюро 1927 рік
- Г. Петрик, М. Таран "Здорівка з минулого в майбутнє" 2016 рік
Ранок на річці Стугна
0 Коментарі