Безугляки


Селище Безугляки, ймовірно, здобуло свою назву від старовинного племені - уличів, - що проживало на цій території. Час заснування поселення невідомий. На карті Гійома де Боплана 1650 р. його показано як село Безляшки. Протягом 1648—1674 рр. Безугляки входило до однієї з Білоцерківських сотень Білоцерківського полку української держави Військо Запорозьке. 1674 р., по скасуванню гетьманом Петром Дорошенком Білоцерківського полку через неможливість захистити його територію від військ Речі Посполитої, Безугляки повернулися до складу Речі Посполитої і увійшли до Київського воєводства.

За інформацією, яку зібрав в середині XIX сторіччя видатний дослідник та краєзнавець Лаврентій Похилевич : «село Пищики розташоване по обидва боки річки Кам'янки; але частина села що лежить, на лівій стороні річки, називається також Напрасниками та Безугляками».

Відповідно до статистичних даних за 1900 рік в селищі Безугляки було:

дворів 129,

мешканців обох статей -775 осіб, з яких чоловіків – 400 та жінок – 375.

Головним заняттям мешканців було – хліборобство, крім того, селяни вирушали на заробітки до Херсонської та Катеринославської губернії, до міст Києва та Одеси.

Відстань від повітового міста до селища 54 версти, від найближчих: залізничної станції—10 верст, телеграфної — 10 верст, поштової (казенної»—10 верст, поштової (земської)—10 верст, залізнична станція мала назву «Біла Церква», поштова ( казенна) поштова (земська) станції знаходились в містечку Біла Церква.

В селищі нараховувалось землі-577 десятин, з них належало:

селянам - 575 десятин;

іншим станам -2 десятини;

Марія Євстафіївна Браницька

Поміщицька земля входила до загальної кількості землі належала Поміщиці графині Марії Євстафіївні Браницькій. Господарство велось за трипільною системою.

На початку XX сторіччя в селищі були:

1 школа грамоти;

1 крупорушка, що належить місцевому селянинові.

Запасний продовольчий капітал до 1 січня 1900 становив 1689 руб. 3. коп.

Безугляки входили до Велико-Половецької волості Васильківського повіту Київської губернії

Безугляки як окреме село вперше зустрічається у переписі населення за 1926 р., коли в селі проживали 844 мешканці.

В 1929 році в селі Безугляки, був створений колгосп.

Виконавцями політики Голодомору в селі були голова сільської ради Зяхор Омелько, секретар Проценко Тарас, голова колгоспу Чорненький Ф., оперуповноважений з району Золотарьов, учитель Золотов, оперуповноважений Слобоз, Коган, Білецький Адам, Костенко Сергій.

Свідки Голодомору Кашко Іван, Гирявець Семен, Ратушний Микола, Перепелиця Василь, Бойко Григорій та ін. назвали загальну цифру померлих від голоду близько трьохсот чол., які поховані на сільських кладовищах. Встановлено поіменно 274 особи. У 1997 р. на місцях масових поховань зведено дерев’яні хрести.

Мартиролог села Безугляки

Мартиролог жителів с. Безугляки – жертв Голодомору 1932-1933 років укладено згідно довідки Пищиківської с/ради № 116 від 11.03.2008 року (списки жертв Голодомору) та за свідченнями Кузьомко М.М.,

1920 р.н.; Костенко В.С.,1919 р.н.; Денник У.С.,1917 р.н., записаними у 2008 р. Вовк В.Ф., завідуючою бібліотекою-філіалом с. Пищики.

В мартирологу вказано прізвище померлого глави сім’ї та кількість померлих з ним членів родини.

Сільський краєвид

За часів незалежності України до середини 2017 року село входило до складу територіальної громади Пищиківської сільської ради, а після утворення Фурсівської об'єднаної територіальної громади, до складу якої село увійшло разом із селом Пищики, — належить до Фурсівської сільської громади Білоцерківського району.

 ____________________________________________


Джерела


  1. Сказания о населенных местностях Киевской губернии Л. Похилевич 1864 г;
  2. Список населенных мест Киевской губернии Издание Киевского губернского статистического комитета 1900 г.;
  3. Історія міст і сіл УРСР. Київська область. — К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.
  4. Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932 – 1933 років в Україні (Київська область) 2008 рік;
  5. Міста і села України. Київщина (книга перша)2009 р.
  6. Населені місця Київщини (попередні підсумки перепису 17 грудня 1926 року). Київське округове статистичне бюро 1927 рік
  7. Безугляки [Електронний ресурс] // Вікіпедія – Режим доступу до ресурсу: https://bit.ly/3biRD1l


Дописати коментар

0 Коментарі