У давнину село Барахти мало назву Петричино (Петричі), а перший письмовий спогад про нього знаходимо в дарчому записі Великого князя Андрія Юрійовича в 1159 році. В 1580 році Петричі належали Дмитру Єльцю, який у цьому ж році продав село архімандриту Києво-Печерської Лаври за 1 тис. коп. «грошей литовських». Майже до середини XIII ст. за селом закріпилася назва Петричі. Другу назву село здобуло 1240 року під час монголо-татарської навали хана Батия.
Після купівлі архимандрит поміняв с. Барахти на с. Ружанів за Дніпром, яке належало Сенкевичу. Через купівлю-продаж село переходить до роду Демковських, а від них — білоцерківському графу Ф., який взяв за борги і продав білоцерківському власнику Гудимі, і з того часу Барахти належали до Староства білоцерківського, яке перейшло до Польщі за домовленістю польських вельмож Браницьких.
У 1850 році Барахти разом з селами Барахтянська Вільшанка, Погреби, Тростинкою і маєтком в с. Колінці Радомишльського повіту, надійшли знову в казенне відомство, внаслідок конфіскації цих маєтків, що належали графу Ксаверію Браницькому, який втік в 1848 році за кордон, там брав участь у багатьох змовах проти вітчизни, і відмовився там скористатися прощенням. Високі вали в Барахтах свідчать про віддалену давнину цього села. Вали ці складають продовження Митницького валу, мають тут висоти до 7 сажнів. Жителів називають їх Васильєвими, розповідаючи, що цар або князь Василь почав сипати цей вал в запобігання нападів від сусідів; але не скінчив; отримавши звістку про тишу і безпеки від них. Село розкидане в глибоких ярах, у яких тече невеличкий струмок Барахтянка, за 2 версти впадає в Стугну. Воно поділяється на 5 частин, як би окремих сіл або решт, мають наступні назви: Мартинівка, Замочиївка, Тимошиївка, Бондарівка і Забочиївка
До реформи 1861 року Барахти належали поміщику Череваню, який програв свій маєток, кріпаків і землю в карти. За даними 1861 р., у Барахтах проживало 2105 чол., тут знаходилося повітове управління, до якого відносилися і жителі с. Погреби. Доходи від податків і продажу в селі становили 5 тис. рублів сріблом.
До 1917 р. в селі нараховувалось 2 тис. дворів і 4560 десятин землі, з якої
більша частина належала 20 власникам (радянські окупанти називали їх куркулями)
— до 200 десятин. Піп мав 90 десятин, дяк — 30, решта земель були селянськими
наділами по 0,6 душки (сотки) на хату, 560 дворів були кінними. Повинності
селяни сплачували натурою, грішми і відробітком. Окремі селяни займалися
ткацтвом, вишиванням, теслярством. В селі був 1 коваль, 2 водяні млини, що
належали євреям.
Сучасний Свято-Михайлівський Собор |
У 1905 році відбувся виступ селян проти поміщіків, організований Кирилом
Мазуренком, захоплення поміщицьких і церковних земель.
1933 року у селі Голодомор — геноцид проти народу. Колективізація супроводжувалась насильством проти місцевих мешканців. В результаті Голодомору в селі голодною смертю загинуло більше 600 чоловік. Встановлено 538 імен загиблих. Проте, правдоподібно, й ці цифри не повні, позаяк ніякий офіційний облік померлих від голоду не вівся.
Меморіал жертвам Голодомору 1932—1933 років (відкритий 24 листопада 2007 року) |
Під час другої світової війни село знаходилось під німецько-фашистською окупацією.
7 листопада 1943 року після німецької окупації до села повернулася
радянська влада. На фронтах Другої світової війни загинуло 259 чоловік.
1960 року завершилася електрифікація села. В той час велося розширене будівництво, побудовано 4-річну (початкову) школу.
Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 1440 осіб, з яких 626 чоловіків та 814 жінок.
За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 1114 осіб.
![]() |
Герб села Барахти |
Джерела:
Перелік населених пунктів, що постраждали від Голодомору 1932—1933
(Київська область)
// Сказания о населенных местностях Киевской губернии или Статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, у пределах губернии находящихся / Собрал Л. Похилевич. — Біла Церква: Видавець О. В. Пшонківський, 2005. — с.387-388
Ульянченко В.І., Сергійчук В.І., Гай А.І., Шевченко С.В., Василинець Р.Д.
Упорядкування Гая А.І. . — «Буква», 2008. — С. 236. — ISBN 978-966-7195-95-3.
. database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.
0 Коментарі