Мала Антонівка


Село Мала Антонівка (старі назва Рейментарщина, Антонівка), двома верстами нижче за село Янківки (стара назва Лопатинщина). Чезез село тече річка Красна(стара назва Узок), яка бере початок на південному заході від села Степок, тече переважно на південний захід та  біля Пугачівки впадає у річку Рось, праву притоку Дніпра.  Жителів обох статей за статистичними відомостями 1864 року було: православних 900, римських католиків 140.

В селі була дерев’яна церква в ім'я Воздвиження Господнього хреста, побудована спочатку в 1802 році. Церква ця згоріла з усім начинням в 1857 році, на місце якої в наступному 1858 збудували нинішню дерев'яну ж, по штатах вона віднесена до 5-го класу; землі має 38 десятин. Також селі була церковно-парафіяльна школа, три вітряки та дві кузні.

Мала Антонівка одне з найстаріших сіл району, яке згадується в документах періоду визвольної війни українського народу проти польського поневолення під проводом Б. Хмельницького, Коліївщини. В роки громадянської війни на початку 1920 року доведене до відчаю грабунками і репресіями з боку присланих для викачування з України хліба частин окремої Московської бригади ВОХР і, зокре ма, її 6-го Московського полку, населення с. Антонівка взялося за зброю. Характерно, що очолив повстання місцевий ревком на чолі з його головою. Крім Антонівки, повстання охопило села Блощинці, Чепеліївку, Острійки.

Проти слабо озброєних селян було кинуто добірні війська регулярної Червоної Армії, повстання захлинулося в крові наших земляків. Після придушення опору карателі з червоними зірками на кашкетах взяли 42-х заручників з мирного населення. Подальша доля бранців невідома.

В 30-х роках село входило в Узинський район.

Архівні дані про чисельність населення до Голодомору відсутні. З клірових відомостей (історичний нарис В. Перерви: «Хрестовоздвиженська парафія у ХІХ ст. Села Мала Антонівка») можна допускати, що в селі до 1932 року проживало майже 3000 жителів. Кожен десятий з них помер в роки Голодомору.

На сільському кладовищі встановлений у 1994 році пам’ятний знак – хрест «Жертвам Голодомору 1932-1933 рр.», який зробив майстер Скоробагатько Микола Пилипович.

Мартиролог жителів села Мала Антонівка – жертв Голодомору 1932-1933 років укладено за свідченнями очевидців трагедії Демінського В.М., 1919 р.н.; Загнибороди Г.С., 1923 р.н.; Олексієнко Н.Т., 1925 р.н., та ін., записаними в 1927 р. директорм Будинку культури Петренко Т.А.

Герб села


Дописати коментар

0 Коментарі