Водяний млин в селі Пугачівка


Знаходячись майже 2 місяця в архітектурно-археологічній експедиції ІА НАН України, мене зацікавила історія водяного млина ("нашого млина" як ми його вже звемо) в селі Пугачівка Рокитнянського району Київської області.

Розпочну свою історію, із того що даний млин належав поміщикам Браницьким.

Історична довідка:Графи Браницькі, нащадки великого коронного гетьмана Речі Посполитої Францішека-Ксаверія Браницького та графині Олександри Василівни Браницької, поряд із Потоцькими,  Сангушками, Симиренками, Терещенками, Харитоненками та іншими латифундистами були найбільшими земельними 

магнатами Правобережної України ХІХ – поч. ХХ ст. й власниками великої кількості млинів.

Був побудований в ХІХ ст., як деревяний водяний вальцьовий млин для потреб економії

На початку свого існування він знаходився в оренді у Іося Лева. Документально підтверджено, що 8 вересня 1888 р. від був підпалиний невідомими особами. В результаті чого було нанесено орендатору та М.Є Браницькій збитків на суму 20 тис. карбованців.

Через декілька років на місці старого млина, був збудований новий кам'яний млин. 

На кінець ХІХ ст. лише даний млин в регіоні не знаходився в оренді, що пов'язують з пожежою 1888 р. В цей час на ньому працювало 16 працівників, вироблялося 142800 пудів муки на суму 132800 карбованців.

У 1907 р. були закуплені нові молотарки та оснащення для млина із Німеччини.

1909 р. його ймовірно перебудовують та замінюють покрівлю.

На станом 1913 р. в регіоні було переоснащенно 8 млинів як водяно-парові зокрема і в Пугачівці.

Після революційних подій у 1918 р. переходить до рук радянської влади. І використовується за прямим призначенням до 50-х р. У 50-60 р. його переоснащують під склади. В такому стані він існує до 90-х. р. після чого приходить в запустіння.

Частково вцілілий механізм млина

Станом на 2021 р. млин закинутий.

Література використана при написанні:

Жам О.М. історіографічний аналіз джерел про борошномельне виробництво в маєтках польського шляхетського роду графів Браницьких.

Мозговой В.Г. Сборник сведений по Киевской губернии и адрес-календарь на 1887 год.

Andrew Rud

Дописати коментар

0 Коментарі